6 października 2012 - uroczystości jubileuszowe 30-lecia PZKS.

W dniu 6 października 2012 roku odbyły się, na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uroczystości jubileuszowe 30-lecia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św w Kościele pokamedulskim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Mszy Św. przewodniczył Jego Eminencja Ks. Kardynał Józef Glemp-Prymas, a Homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Piotr Jarecki.

W uroczystości udział wzięli delegaci, członkowie, sympatycy Związku oraz zaproszeni goście: m.in. przedstawiciele Duchowieństwa, Parlamentu, oraz Goście zagraniczni.

Osobom szczególnie zasłużonym dla Związku zostały wręczone Medale Jubileuszowe Trzydziestolecia PZKS.

Po uroczystościach jubileuszowych obradował Nadzwyczajny Walny Zjazd, który uchwalił nowelizację Statutu Związku.

Polski Związek Katolicko-Społeczny powstał w 1981 roku, w czasach największego przełomu politycznego i społecznego we współczesnej historii Polski. W październiku 1983 roku dokonano na Jasnej Górze uroczystego Zawierzenia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego Maryi Królowej Polski. Akt ten odnawiamy każdego roku wierząc, że Ta, której zawierzyliśmy, ochrania Związek i pozwala mu trwać w wierności Kościołowi - zgodnie z naszym hasłem BOGU - LUDZIOM - OJCZYŹNIE.

W coraz bardziej zmaterializowanej rzeczywistości czasów współczesnych prowadziliśmy działalność na rzecz obrony życia nienarodzonych, charytatywną na rzecz dzieci, młodzieży, rodzin wielodzietnych i seniorów oraz pracę formacyjną.

PZKS w roku 1988 wniósł pod obrady Sejmu pierwszy w Polsce poselski projekt ustawy o prawnej ochronie dziecka poczętego. W 1989 roku wprowadziliśmy uroczyście do Sejmu, otrzymany specjalnie w tym celu od śp. Ks. Biskupa Zbigniewa Kraszewskiego Obraz Maryi Królowej Polski, który następnie pozostał przez wiele lat w biurze poselskim PZKS. Ks. Biskup napisał potem „wierzę, że wprowadzenie Obrazu Jasnogórskiego do Sejmu rozpoczęło wielkie zmiany w polskim parlamencie”. Dużą wagę Związek przywiązywał do pomocy Kościołowi i Polakom na Wschodzie.

Przez wszystkie lata nasz Związek zachował wierność swoim Założeniom Ideowym, zatwierdzonym przez Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zakładającym realizację wskazań Katolickiej Nauki Społecznej w realiach polskiej rzeczywistości, w łączności z Episkopatem Polski.

Dziś, w 30 rocznicę powstania naszego Związku, jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, Biskupom i Kapłanom oraz tym wszystkim ludziom, którzy pomogli nam wytrwać w wierności Kościołowi i Ojczyźnie.

Zapraszamy do galerii, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć z Uroczystości.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com