Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży PZKS

Każdego roku około 200 - 300 dzieci z najuboższych rodzin i Domów Dziecka wyjeżdża w czerwcu na trzytygodniowe letnie kolonie charytatywne do Holandii. Organizowane są przez Polski Związek Katolicko-Społeczny na zaproszenie i koszt holenderskiej organizacji charytatywnej Pax Kinderhulp. Od ponad 27 lat dzięki współpracy naszych stowarzyszeń dzieci mogą skorzystać z jedynej dla nich formy wypoczynku wakacyjnego. Przypomnijmy, że w tych latach na kolonie wyjechało dzięki temu wiele tysięcy dzieci pod opieką polskich opiekunek, w tym dzieci chore na groźną cukrzycę 1 stopnia, którym troskliwie opiekują się polscy lekarze diabetolodzy i pielęgniarki. Holenderska organizacja Pax Kinderhulp współfinansuje także kolonie letnie dla dzieci z Domów Dziecka w Makowie Podhalańskim, w Domu Spotkań Rodzin i Młodzieży PZKS Libella pod Łysą Górą, perzy ul. Żeromskiego 5.

LATO W PZKS - AKCJA WAKACYJNA POLSKIEGO ZWIĄZKU KATOLICKO-SPOŁECZNEGO

Dobiegła końca akcja letnia Polskiego Związku Katolicko - Społecznego. W tym roku od czerwca do września dzięki inicjatywie PZKS-u z letniego wypoczynku na koloniach charytatywnych i obozach skorzystało ponad 400 dzieci i młodzieży.

Kolonie w Holandii

250 dzieci śląskich pochodzących z rodzin biednych, rozbitych i patologicznych wypoczy- wało na 3-tygodniowych turnusach kolonii charytatywnych w Holandii. Dzieci przebywały w gościnnych rodzinach holenderskich w miejscowościach Limburg, Son en Breugel, Urk, Eemnes, Neede i Duiven-Westervoort.
50 dzieci chorych na cukrzycę z Oddziału Diabetoloigii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach wypoczywało w Holandii w miejscowości Borculo pod opieką polskich lekarzy i opiekunów. Wyjazd dzieci na kolonie był w całości finansowany przez holenderską organizację charytatywną Pax Kinderhulp, która już od ponad 20 lat współpracuje z Polskim Związkiem Katolicko-Społecznym.

Dzieci z Białorusi gośćmi w Bydgoszczy

Oddział PZKS w Bydgoszczy przyjął grupę dzieci z Białorusi. Mieszkały one u rodzin członków Związku. Zorganizowano dla nich wycieczki do bydgoskiego Pałacu Młodzieży i Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz ognisko nad jeziorem. Bydgoski Oddział PZKS zorganizował ponadto w Borach Tucholskich kolonie dla polskich dzieci z rodzin ubogich.

Obóz młodzieżowy w Niemczech

Oddział PZKS w Chełmie Śląskim zorganizował dla młodzieży wyjazd na międzynarodowy obóz do Niemiec, do nadmorskiej miejscowości. Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu od wydziału do spraw młodzieży miasta Wetzlar.

Dwutygodniowy pobyt pod namiotami pozwolił młodym Polakom poznać i zaprzyjaźnić się ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. W programie pobytu oprócz korzystania z plaży i sportów wodnych była także wycieczka statkiem do Danii, zwiedzanie miasta Lübeck oraz wesołego miasteczka "Hansa Park". Kiedy nie dopisywała pogoda, polska młodzież korzystała z kompleksu sportowego, na którym mogli jednocześnie uprawiać trzy różne dyscypliny sportu. Organizatorzy położyli szczególny nacisk na aspekt wychowawczy. Młodzi ludzie uczyli się samodzielności w życiu i radzenia sobie w jednoczącej się Europie.

Kolonie w domu PZKS w Makowie Podhalańskim

W tym samym czasie w Domu Spotkań Rodzin i Młodzieży "Libella" w Makowie Podhalańskim przebywały na 3-tygodniowych turnusach dzieci z Domów Dziecka w Katowicach-Szopienicach i w Katowicach-Bogucicach, z Bytomia-Stolarzowic oraz z Pogotowia Opiekuńczego w Zabrzu.

Dzieci z Litwy gośćmi PZKS w Grodzisku

Oddział PZKS w Grodzisku Mazowieckim zaprosił na kolonie do Polski grupę dzieci z Domów Dziecka z Litwy. Ponadto grupa dzieci z ubogich rodzin z Grodziska wyjechała na kolonie do Trzcinki w Wielkopolsce.
Dzieci z Kijowa w Domu Spotkań Rodzin i Młodzieży PZKS Libella w Makowie Podhalańskim.

W Makowie Podhalańskim gościła grupa dzieci wraz z wychowawcami z Ukrainy. Dla nich zorganizowano wycieczkę do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, do Śląskiego Wesołego Miasteczka oraz do Ogrodu Zoologicznego. Pomagały dwie opiekunki z Holandii oraz polska tłumaczka z PZKS. Pobyt ukraińskich dzieci finansowała głównie zaprzyjaźniona z PZKS fundacja holenderska Pax Kinderhulp.

Kolonie z Oddziału Rybnickiego w Istebnej

Oddział w Rybniku zorganizował w Istebnej w Beskidach kolonie charytatywne dla dzieci z miasta Rybnika. Wyjazd został zorganizowany ze środków własnych Oddziału w Rybniku oraz dotacji Zarządu Miasta Rybnika.

Na tym nie koniec!

Oddziały Polskiego Związku Katolicko-Społecznego organizowały w swoich miejscowościach półkolonie i wiele imprez dla dzieci i młodzieży nie mogących z różnych powodów skorzystać z wypoczynku wakacyjnego. Dla nich oraz dla ich rodzin organizowano festyny, pikniki i wycieczki. Dzieci brały udział w wielu imprezach sportowych. Drużyna piłkarska Oddziału PZKS w Chorzowie odnosiła sukcesy w meczach piłkarskich które zorganizował Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu. Dla chorzowskich dzieci zorganizowano również wycieczki do Ogrodu Zoologicznego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

Akcja letnia PZKS obejmowała również spotkania integracyjne i imprezy wypoczynkowe dla członków i sympatyków Związku.

Piknik oddziałów wielkopolskich PZKS

Świetną okazją do zacieśnienia starych i zawierania nowych znajomości był piknik zorganizowany przez Zarząd Wielkopolskiego Oddział PZKS w Pile. Na imprezie w Ośrodku Wczasowym "Malwa" w Luchowie spotkało się blisko dwustu członków 15 wielkopolskich oddziałów Związku.

Jak przystało na rodzime wielkopolskie tradycje na imprezie nie zabrakło kiełbasek pieczonych przy ognisku, ogórków małosolnych i wiejskiego chleba ze smalcem. Wspólnym zabawom i śpiewom nie było końca. Goście bawili się do późnych godzin wieczornych przy muzyce w wykonaniu zespołu "Metrum" z Łobżenicy.

Plener malarski w Makowie Podhalańskim

W ostatnim tygodniu sierpnia w Domu Spotkań Rodzin i Młodzieży "Libella" w Makowie Podhalańskim, na zaproszenie nowohuckiego Oddziału PZKS, przebywała grupa uczniów małopolskich liceów plastycznych. Uzdolniona artystycznie młodzież zdobywała okoliczne góry, w jadalni organizowała dyskoteki i przede wszystkim malowała. W podzięce za gościnę, młodzi plastycy pozostawili naszemu ośrodkowi swoje obrazy, które mają przyozdabiać pomieszczenia Domu Spotkań Rodzin i Młodzieży.

Wysiłek działaczy PZKS i sponsorów

Podkreślamy, że zorganizowanie tylu imprez dla dzieci i rodzin było możliwe przede wszystkim dzięki pracowitości i inicjatywie naszych lokalnych działaczy. To oni potrafią pozyskać środki finansowe na wakacyjną działalność, do której centrala Związku przyczyniła się w niewielkim stopniu. Wielkie podziękowania należą się sponsorom, bez których wiele inicjatyw mogłoby nie dojść do skutku. Wśród nich szczególne podziękowanie należy się holenderskiej fundacji charytatywnej Pax Christi Kinderhulp. Od ponad 20 lat wspiera ona inicjatywy PZKS-u, zapraszając dzieci polskie z najuboższych środowisk na wakacje do Holandii i pokrywając wszystkie związane z tym koszty. Pomaga również finansowo w organizowaniu kolonii w Polsce.

Zaznaczyć należy również, że wyżej wymienione akcje odbywały się bez dotacji z budżetu państwa. W bardzo niewielkim stopniu były dofinansowywane przez niektóre samorządy lokalne. Tym bardziej należą się słowa podziękowania członkom PZKS i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagali czynnie i finansowo w organizowaniu "Akcji Lato PZKS. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com