Parę słów o historii

poniedziałek, 20 lutego 2012 00:00

PZKS założony został w 1981 roku jako stowarzyszenie zarejestrowane. Jego zasady ideowe zatwierdził Prymas Tysiąclecia Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński.

Działalność PZKS od początku obejmowała, obok spraw społecznych, wychowawczych i charytatywnych, także aspekt polityczny, miał bowiem w latach 1981-1991 własne, 5-osobowe, bezpartyjne Koło Poselskie w Sejmie. Przyczyniło się ono do budowy zrębów demokracji w Polsce. Jako jedyne nie głosowało w roku 1981 za wprowadzeniem stanu wojennego. W roku 1988 było inicjatorem pierwszego poselskiego projektu ustawy o prawnej ochronie dziecka poczętego. W tym także roku wprowadziło do gmachu Sejmu po raz pierwszy w sposób uroczysty Obraz Maryi Królowej Polski, co w PRL miało wymowę symbolu i - wierzymy - było zapowiedzią rychłych wielkich zmian politycznych, które przywróciły Polsce wolność, demokrację i poszanowanie praw obywatelskich.

PZKS od początku utrzymywał kontakty z europejskimi chrześcijańskimi demokratami oraz z organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Od 1981 roku był i nadal jest organizatorem charytatywnych wyjazdów zdrowotnych polskich dzieci na kolonie do krajów zachodnich na zaproszenie zagranicznych przyjaciół. Jest to dokonanie znaczące, bowiem łącznie PZKS wysłał prawie 25.000 dzieci i młodzieży, otwierając im drzwi do Europy - co było ważne zwłaszcza w czasach, kiedy nikt jeszcze nie marzył o tym, że kiedyś będzie możliwe członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Od roku 2003 PZKS uzyskał status „organizacji pożytku publicznego". Nadal organizuje charytatywne wyjazdy kolonijne dla polskich dzieci za granicę oraz zaprasza młodzież z Ukrainy i Białorusi na wakacje do Polski, budując więzi między narodami Wschodu i Zachodu Europy już w najmłodszym pokoleniu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com